Perfumy i wody toaletowe są bardzo częstym prezentem, szczególnie świątecznym.
Co zawiera w sobie ta mała i stosunkowo droga buteleczka płynu?
No właśnie. Nie do końca wiadomo.
Wg przeprowadzonych przez EWG badań przeciętny taki produkt zawierał w swoim składzie 14 składników – „tajnych”, nie wymienionych w jego składzie.
Producenci zasłaniają się tajemnicą handlową i nic dziwnego, skoro to jeden z bardziej dochodowych biznesów. A z raportu wynika, że niektóre z tych substancji mogą niekorzystnie wpływać lub akumulować się w organizmie. Opis i oddziaływanie niebezpiecznych substancji znajdujących się w kosmetykach na organizm przedstawiłam w artykule.
Lubimy ładnie pachnieć. Czasami nie zdajemy też sobie sprawy jak potężnym nośnikiem informacji jest zapach. Ostatnio moja córka kupiła sobie perfumy, które używałam przez kilka lat, gdy chodziła ona do szkoły podstawowej. Gdy powiedziałam, jej że przecież też go używałam, to odpowiedziała mi, że przywołuje miłe wspomnienia i wprawia ją w dobry nastrój (mieszka teraz w Krakowie, a ja na Kaszubach).
Dzisiejszy wpis jest więc o naturalnych perfumach, które możemy zrobić w domu przy użyciu olejków eterycznych. Są one zdecydowanie lepszą, zdrowszą i tańszą alternatywą dla syntetycznych perfum.
Można zrobić perfumy z jednego lub 2 olejków eterycznych, jednak jego zapach nie będzie pełen. Zgodnie z definicją perfum, każdy składa się z 3 akordów: bazowego, średniego i wysokiego.
Tak więc aby uzyskać odpowiedni efekt, powinno się użyć olejków takiej samej ilości olejku z każdej kategorii.
Poniżej przykłady olejków dla każdej z grup:
Akord bazowy: goździk, cynamon, drewno cedrowe, kadzidło, imbir, jaśmin, mirra, róża, paczula, neroli, drzewo różane, sandałowiec, wanilia, ylang ylang
Akord średni: kardamon, laur, czarny pieprz, rumianek, koper włoski, pelargonia, jałowiec, lawenda, majeranek, melisa, gałka muszkatołowa, sosna, rozmaryn, nard, krwawnik
Akord wysoki: bazylia, bergamotka, szałwia, eukaliptus, grejpfrut, cytryna, trawa cytrynowa, mandarynka, werbena, pomarańcz, szałwia, mięta, tymianek, drzewo herbaciane.
Podstawową zasadą, o której należy pamiętać jest, że lepiej robić łagodniejsze perfumy, gdyż zawsze można wzmocnić zapach dodając kroplę lub kilka. Zawsze warto notować ilość dodanych składników, gdyż w wirze eksperymentów łatwo zapomnieć o dokładnym składzie, a w przypadku gdy uda nam się stworzyć wspaniały zapach przykro byłoby go nie powtórzyć.
Ponieważ korzystamy ze skondensowanych zapachów lepiej mieszać je w szklanych pojemnikach, gdyż na inne może „przejść” zapach. Do przechowywania należy używać ciemnych butelek lub pojemniczków.
Olejki eteryczne w zależności od rodzaju perfum, które chcemy otrzymać dodajemy do bazy: olejowej lub alkoholowej. Najlepszymi bazami olejowymi są: olej jojoba, nasion winogron, pestek moreli lub ze słodkich migdałów. Jako bazę alkoholową najlepiej użyć spirytusu, gdyż praktycznie jest pozbawiony zapachu.
Rozpoczynamy zawsze od wlania do szklanego pojemnika bazy, a następnie dodajemy olejki eteryczne, powoli – kroplami, mieszając.
W zależności od ilości użytych olejków – stężenia olejków otrzymamy perfumy (15% olejków), wodę toaletową (4-8%) lub wodę kolońską (1-5%). Przy obliczeniach można przyjąć, że 1 ml = 20 kropli.
Np. Jeżeli do bazy 240 ml dodamy 75 kropli olejków to:
-
240 ml (zamieniamy na krople) x 20 = 4800 kropli.
-
75 kropli/ 4800 kropli *100 = 1,56% – otrzymane stężenie
Niektóre z przepisów zalecają zostawić mieszankę na określoną liczbę dni. Ma to dać czas na przeniknięcie się zapachów, tak aby uzyskać pełną nutę zapachową.
Można samemu eksperymentować z zapachami, z założeniem, że do bazy dodajemy po takiej samej ilości kropli z każdego akordu zapachowego.
W następnym wpisie podam przykładowe przepisy na perfumy z naturalnych olejków eterycznych.
Pani teksty niezwykle dużo mnie wyedukowały. Interesuje mnie co jeszcze zdecydujesz się opublikować. Będę sprawdzać tego bloga.
Dziękuję za miłe słowa. Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzin.
Ponieważ komentarze dla naturalnego szamponu z mąki żytniej są zablokowane,piszę tutaj……
Trzeba uważać,bo częste mycie włosów mąką żytnią sprawia,że tych protein jest za dużo i włosy stają się ciężkie i zlepiają się w strąki.Dodanie do mąki żytniej jajka to prawdziwa bomba proteinowa i z tym jeszcze bardziej trzeba uważać.Dlatego wszystko z umiarem….
Nieprawda,że tylko mąka żytnia nadaje się do mycia włosów.Ja swoje myję także mąką ziemniaczaną oraz z ciecierzycy,która posiada substancje myjące i zmywa nawet olej rycynowy.
Dziękuję za te spostrzeżenia. Tu link do wpisu o szamponie. Pozdrawiam.
Mogłabyś podać strony internetowe gdzie można kupić olejki eteryczne?:)_
Ja kupują zazwyczaj w aptece internetowej Dbam o zdrowie, gdyż bezpłatnie można je odebrać w jednej z wielu ich aptek, a tak mam pewność, że olejki których potrzebuję dotrą do mnie.
Pingback: NATURALNE PERFUMY Z OLEJKÓW ETERYCZNYCH – PRZEPISY CZ. 2. | GreenSign
Dzień dobry,
Kilka dni temu odkryłam greensign.pl i od tego czasu pochłaniam go tematami, postami, przepisami…
Dziś idąc do pracy myślałam właśnie o tym, co z perfumami… i proszę: SĄ!
Teraz blog uważam nie tylko za ogromnie obszerny tematycznie, wartościowy i inspirujący, ale też niesłychanie telepatyczny!
Bardzo gratuluję bloga i dziękuję za niego – moje odkrycie roku
Pozdrawiam serdecznie!